Agregaty malarskie

W ostatnim artykule poruszyłem temat malowania altanek. Postanowiłem napisać dziś co nieco o malowaniu, a dokładniej o sprzętach czyli agregatach malarskich. Tutaj podziękowanie dla znajomego malarza, za pomoc w pisaniu artykułu.
Najbardziej cenione agregaty do malowania hydrodynamicznego (po ang. airless) dostępne na polskim rynku, to marki amerykańskie: Airlessco, Cambell-Hausfeld, Graco, Speeflo, SprayTECH, Titan. Z europejskich marek dostępne są: polski Adal, szwajcarsko-niemiecki Wagner (tworzy wraz z Speeflo, SprayTECH, Titan Tool jedną grupę), francuski Kremlin, włoski Larius (produkujący w oparciu o wygasłe licencje Wagnera), oraz chińskie „odpowiedniki” urządzeń europejskich i amerykańskich.

Agregaty malarskie, w zależności od zastosowania (tylko malowanie, czy malowanie i gładź gipsowa) kosztują od kilku tysięcy (podstawowe chińskie modele), do kilkudziesięciu tysięcy za amerykańskie agregaty hydrodynamiczne nadające sie również do nakładania gładzi. Dzięki większej wydajności oraz zmniejszonemu zużyciu materiałów, mimo wysokiej ceny, agregaty hydrodynamiczne znajdują coraz częściej zastosowanie w profesjonalnych firmach malarskich.

Agregaty hydrodynamiczne dzielimy na membranowe i tłokowe (nurnikowe). Lepsze, niestety droższe, są agregaty tłokowe. Zastosowania w pompie tłoka, zamiast membrany pozwala na osiągnięcie wysokiego ciśnienia przez cały czas pracy. Agregaty tłokowe nadają się do natrysku farb o większej lepkości, bez konieczności ich rozcieńczania.

Jeżeli chcesz kupić agragat malarski najlepiej zamów w USA ceny klika krotnie niższe niż w Europie!