Altanki
Altana we wszystkich trzech wersjach jest budowlą drewnianą o konstrukcji szkieletowej, posadowioną na fundamencie punktowo-ciągłym, gdy jest podpiwniczona, lub na fundamencie punktowym, gdy piwnicy nie ma. Dach dwupołaciowy, z lekkim spadkiem wokół szczytów i okapów otoczony szeroką osłoną z desek. Na zdjęciu widzimy betonową altane, która została pomalowana białą farbą. Altana ma też wstawione drewniane okna.
Fundament altany składa się z 11 słupków fundamentowych o przekroju 30×30 cm oraz fundamentu ciągłego w środkowej części altany.
Ściany fundamentowe są zagłębione 2,25 m poniżej drewnianej podłogi altany, tworząc piwnicę o powierzchni 4,62 m2. Powierzchnia użytkowa altany wynosi 16 m2. Posadzka piwnicy składa się z 15 cm warstwy gruzobetonu, na którym została ułożona warstwa papy izolacyjnej, a następnie wylana gładź cementowa o grubości 3 cm.
Zejście do piwnicy znajduje się w pokoju. Do wnętrza prowadzi metalowa drabinka ze szczebli zabetonowanych w ścianie fundamentowej. Drabinkę dobrze pomalować na ciemnobrązowy kolor – będzie ładnie współgrać z kolorem drewna.
Szczeble z rurek o średnicy 3 cm.
Szkielet altany składa się z 16 słupków pionowych o przekroju min. 10×10 cm. Wszystkie słupy są zakotwione w fundamentach lub ścianach piwnicy za pomocą dwu przyśrubowanych do słupa płaskowników o wymiarach 3x40x450 mm.
Ruszt podłogi składa się z desek o przekroju 3,6×15 cm, przybijanych parami do boków słupków. Te legary podłogowe są ułożone równolegle do krótszego boku altany. Czoła legarów są od dłuższych boków osłonięte deską o grubości 3,2 cm.
W górnej części słupki są połączone czterema oczepami o przekroju 12×12 cm (min. 10×10 cm), w narożach łączonymi ze słupem na czop boczny. Na oczepach spoczywa część krokwi dachowych, złożonych każda z dwóch desek o grubości 3,6 cm i szerokości 15 cm. Deski są wzmocnione przedkładami – łącznikami z krótkich desek o grubości 2,5 cm. Każda krokiew ma dwa łączniki w miejscach oparcia jej o oczepy oraz trzeci – w kalenicy. Do krokwi przybija się deski pokrycia dachowego o grubości 2,5 cm. Na nich mocuje się porowatą płytę pilśniową o grubości 1,9 cm. Dopiero na tej płycie tworzącej ocieplenie przybija się dwie warstwy papy asfaltowej na lepiku.
Krokwie są do oczepów umocowane na wręby. Deski grubości 2,5 cm osłaniające dach wokół altany, są w narożach połączone listwami. Wzmocnienie stanowią dodatkowe listwy przybijane do desek od wewnątrz co 1 cm.
Do słupów przybija się lub przykręca wkrętami gotowe ściany. Przykłada się je na przemian raz od wewnątrz raz od zewnątrz słupa.
Ściany mają postać ram z łat o przekroju 5×5 cm. Zewnętrzną osłonę ram stanowi płyta wiórowa grubości 1,9 cm, o zwiększonej odporności na zagrzybienie. Wewnętrzną osłonę ramy stanowi płyta pilśniowa twarda grubości 3,2 mm. Przestrzeń między płytami można wypełnić wełną mineralną.
Ściany altany można wykonać w inny sposób, np. przez obicie szkieletu od zewnątrz deskami lub płytami azbestowo-cementowymi. Na końcu dobrze wezwać malarza by je pomalował. Przy dole altany, na zakończeniu płyt ściennych jest przybity okapik z blachy ocynkowanej.
Pomiędzy słupy wmontowuje się typowe okna i drzwi. Ościeżnice przykręca się bezpośrednio do słupów. Nad ościeżnicami drzwi i okien jest przybita deska osłaniająca. Deski są również przybite pod oknami, aby uniknąć przecinania płyt ściennych.
Podłoga altany jest wykonana z desek grubości 3,2 cm, łączonych na wpust. Ściany działowe między kuchnią i składzikiem oraz pokojem i składzikiem są wykonane z dwóch warstw desek zbitych poprzecznie względem siebie. Na koniec pozostaje jeszcze cały proces wykończenia. Praca przy takiej altance może dostarczyć dużo przyjemności.
Altana ma mały taras przed drzwiami wejściowymi. Przed tarasem są ułożone stopnie kamienne lub ceglane.