Oszczędzanie baterii w latpopie

W dobie powszechnego internetu. W czasach, gdy każda znacząca się firma wydaje pieniądze na marketing sieciowy. Coraz więcej osób przesiada się z komputerów stacjonarnych na laptopy. Każdy użytkownik notebooka prędzej, czy później spotyka się z tym problemem. Po dłuższym okresie użytkowania komputera przenośnego pojemność akumulatora staje się coraz mniejsza. W jaki sposób sobie z tym radzić? Jak optymalnie używać swojego laptopa, tak żeby wytrzymywał długie godziny pracy na zasilaniu z akumulatora?

Na samym początku zastanówmy się co tak naprawdę wpływa na spadek pojemności baterii. Notebooki w większości wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe. Ten typ ogniwa ma to do siebie, że nie powinien być maksymalnie naładowany. Wbrew pozorom, im więcej pracujemy na zasilaniu sieciowym, tym szybciej spada pojemność naszego akumulatora. Dlatego co jakiś czas powinniśmy odłączać naszego laptopa od zasilania i pozwolić mu pracować na zasilaniu bateryjnym. Drugim ważnym czynnikiem, który wpływa na to że nasze laptopy są mniej wydajne jest temperatura akumulatora. Im jest ona wyższa tym szybciej akumulator się starzeje. Oczywistym jest fakt, że temperatura komputera podłączonego do gniazdka jest o wiele wyższa. To właśnie drugi powód tego, że co jakiś czas powinniśmy odłączać naszego notebooka od prądu. Dobrym posunięciem zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria do notebooka. Mowa tutaj oczywiście o matach chłodzących, które doskonale sprawdzają się gdy temperatura otoczenia jest stosunkowo wysoka. Dobrze wybrana mata potrafi obniżyć temperaturę akumulatora nawet o 5 stopni C.

Musimy pamiętać, że przedstawione tutaj czynniki to jeszcze nie wszystko co wpływa na obniżenie pojemności naszego akumulatora. Jednak temperatura i stopień naładowania baterii odgrywają najważniejszą rolę dlatego należy zwrócić na nie szczególną uwagę.

Leave a Comment