Dlaczego piszę bloga

Internet służy nie tylko do pozyskiwania informacji, ale także do dzielenia się nimi z innymi użytkownikami. Nie muszą to być nawet informacje, mogą to być własne przemyślenia, poglądy wspomnienia i doświadczenia, jakimi chcemy się podzielić z innymi, z reguły nieznanymi nam osobami. Możemy poznać wtedy ich opinię na dany temat, być może uzyskać jakąś poradę a nawet zyskać nowe znajomości. Jest kilka form wyrażania własnych opinii w wirtualnym świecie, ale jedną z najpopularniejszych obecnie i mającą w sobie największy potencjał jest blogowanie.
Blog to nic innego, jak nowoczesna forma pamiętnika. Już nie musimy zapisywać swoich przemyśleń i doświadczeń w zeszyciku a następnie chować go pod łóżko czy do szuflady, gdzie nikt oprócz nas go nie znajdzie. To miejsce gdzie będziemy mogli wyrazić swoją opinię, rozładować stres. Teraz możemy wszystko opisywać na założonej przez siebie stronie internetowej i prezentować w zasadzie całemu światu, nie zdradzając naszej tożsamości (jeśli oczywiście tego nie chcemy).
Popularność blogów rośnie w bardzo szybkim tempie . Powstają serwisy, które umożliwiają prowadzenie własnych dzienników na ich stronach, co znacznie ułatwia rozpoczęcie takiej działalności. Właściciele takich serwisów zapewniają nam graficzny layout strony, jej administrowanie i hosting, w zamian wrzucając ewentualnie jakieś reklamy. Proponują przy tym różnorakie funkcje, jedne bardziej inne mniej przydatne, z których możemy korzystać dla poprawienia funkcjonalności naszego bloga.

Tematyka, jaką porusza się na blogach, jest ogromnie zróżnicowana. Blogi mogą być osobiste, tematyczne, poświęcone jednemu zagadnieniu bądź wydarzeniu. Może to być blog finansowy, sportowy, blogi kobiece, czyli poświęcony artykułom na temat pozycjonowania stron. Możliwości jest tak wiele jak wiele jest powodów, dla których osoby pragną się podzielić kawałkiem swojego życia z innymi. Dzięki pisaniu blogów można w jakiś sposób zaistnieć, być może przełamać swoje kompleksy, przebić skorupę jaka nas otacza, wyrazić siebie i swoje poglądy. Można również po prostu dobrze się bawić, pisząc na temat swojej ulubionej rozrywki czy opisując zabawne zdarzenia z życia swojego i swoich bliskich.
Blogi są wykorzystywane również do zdobycia lub zwiększenia popularności. Wiele osób ze świata polityki, sportu czy rozrywki ma swoje własne blogi. Dzięki temu jest w stałym kontakcie ze swoimi wyborcami czy fanami i może bezpośrednio od nich zbierać informacje na swój temat i swojej działalności. Politycy uaktywniają się na blogach szczególnie w okresie przedwyborczym, sportowcy po zwycięskich zawodach a artyści głównie w czasie promowania swoich nowych płyt czy filmów. Dla tych osób blogi są po prostu kolejnym kanałem, dzięki któremu budują swoją popularność. Często zdarza się, że na blogach oznajmiane są ważne informacje, przez co później agencje informacyjne powołują się na taki wpis, co generuje większe zainteresowanie serwisem, na którym umieszczone dane artykuły. Widać z tego, że blogowanie oprócz zabawy i osobistych przeżyć i doświadczeń autora, jest również sposobem na zarabianie pieniędzy.
Rynek ten z roku na rok rośnie. W 2014 liczbę blogów na całym świecie szacowano na poziomie 8-10 mln. W tej chwili jest to liczba kilkukrotnie większa, choć należy też pamiętać, że nie wszystkie istniejące blogi są systematycznie prowadzone. Dla najlepszych przeprowadzane nawet są coroczne konkursy, prowadzone są także różnego rodzaju rankingi popularności. Jednak jeśli ktoś zamieszcza informacje z myślą o zwiększeniu swojej popularności, to przez to idea prowadzenia blogu powoli ulega zatraceniu. Póki co jednak ta forma działalności internautów kwitnie i jeszcze długo będzie świetnie funkcjonowała.