Co na początek

Chcąc otworzyć własny lokal gastronomiczny należy liczyć się z kilkoma zobowiązaniami oraz trudnościami, które napotkamy na drodze. Prowadzenie osobistego biznesu wymaga zdolności podejmowania szybkich oraz dobrych decyzji. Z jakimi problemami musi zmierzyć się przyszły przedsiębiorca?

Przede wszystkim, nim zabierzemy się za kupno stołów gastronomicznych i urządzeń AGD powinniśmy dokładnie sprawę przemyśleć oraz, co istotniejsze załatwić niezbędną dokumentację. Stoły jak i pozostały sprzęt gastronomiczny trzeba przewieźć tak więc dochodzi cena transportu. Trzeba pojechać też do sanepidu. Poza wizytą w sanepidzie, zgodę na lokalizację i warunki naszego lokalu powinien także zaaprobować Straż Pożarna, elektrownia itp. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Poza tym musimy zrobić plan rozkład sprzętów i mebli gastronomicznych zarówno w kuchni jak i sali dla gości. Niestety, pragnąc samodzielnie prowadzić lokal musimy przebić się przez niezliczoną ilość formularzy i przepisów prawnych, jednakże jest to niezbędna czynność. Oczywiście moglibyśmy rozważyć wynajęcie do tego adekwatnych ludzi oraz firm, jednak jak każda jedna usługa i ta ma swoją cenę. Na początku własnego małego biznesu, zaleca się odłożyć trochę grosza i oszczędzić na czym się tylko da.

Mając załatwione wszystkie formalności oraz dokumenty, można przejść do aranżacji naszego lokalu gastronomicznego. W zależności od charakteru restauracji powinniśmy dostosować adekwatne urządzenia. Jednakże w każdym lokalu muszą znaleźć się stoły gastronomiczne, lodówki oraz zlewozmywaki. Bez tych sprzętów lokal gastronomiczny nie zdołałby prosperować. Przed ich zakupem powinno się przejrzeć kilka propozycji handlowych, możemy także zrobić rozeznanie wśród konkurencyjnych lokali, żeby we własnym lokalu podać coś innowacyjnego i nietypowego. Powodzenia!

Dla potrzebujących większej ilości konkretów odsyła do artykułu i odbiorze lokalu przez sanepid.