Niezdrowe frytki

Każdy z nas wie jak fastfoodowe jedzenie jest tucząca, a mimo tego dajemy się skusić co jakiś czas na hamburgera, pizzę, hot doga czy może tłuste frytki. Każdy z nas lubi frytki i nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Kto z nas nie uwielbia tego smaku ziemniaków, soli oraz ketchupu, taki który rozpływa się w ustach? Chociaż nie trzeba rezygnować z tego gatunku jedzenia, wystarczy prawidłowo ją przygotować.

Na nieszczęście smażenie we frytownicy, w głębokim oleju nie posiada żadnych walorów dla ludzkiego zdrowia. Jednakże nie można ominąć walorów smakowych różnorakich przekąsek przygotowywanych we frytownicy. Kiedy bezwarunkowo chcemy przygotować coś w głębokim oleju, zróbmy wszystko by potrawa jak najmniej przebywała w oleju. Za każdym razem osuszaj przekąski, a już usmażone odsączaj ze zbyt wielkiej ilości tłuszczu na ręczniku papierowym. To w dużym stopniu obniży ich kaloryczność. Z pusytmi kaloriami trzeba walczyć, choćby chodząc na spacery z psem.

Tak przyrządzone potrawy spotykamy przede wszystkim w knajpach gatunku fast food, ale również w zwyczajowych barach, smażalniach ryb. Nie jest nowością, iż frytek a także innych potraw z frytownicy trzeba wystrzegać się, a już na pewno nie powinny być one podstawą naszej diety. Istnieje dużo badań na temat smażenia i tego jakież negatywne skutki dla naszego zdrowia niesie ono za sobą. Zazwyczaj mówi się o smażonych daniach, jako przyczynie chorób serca, niemniej jednak zdania na ten temat są podzielone. Jednakże nikt nie zaneguje, że takie jedzenie zasmażanych produktów w tłuszczu skutkuje przyjęciem przez nas szerokiej liczby kalorii. To z kolei prowadzi do otyłości, która jest związana z ryzykiem chorób serca. Także wysokie ciśnienie tętnicze oraz podwyższony cholesterol mogą być naszym kłopotem, kiedy zbyt często spożywamy tego rodzaju dania. W toku smażenia tworzy się najwięcej związków szkodliwych dla naszego dobra, w tymże wolne rodniki. We frytkach jest sporo niezdrowych tłuszczów, które będą mogły przyczynić się do rozwoju miażdżycy i nowotworów, są też niezdrowe dla naszego serca.

asertywność

Zastanów się jeśli chcesz zjeść frytki

Frytki jesteśmy w stanie „odchudzić” piekąc je wolne od tłuszczu w piekarniku. Jest na to tymczasem kolejny sposób. Opcja light to pieczone kartofle z ziołami. Można je uprzednio podgotować w minimalnie osolonej wodzie, a później pokroić w talarki, natrzeć wcześniej przygotowaną zalewą ziołową (łyżeczka oliwy lub oleju rzepakowego, majeranek, rozmaryn, tymianek, bazylia a także wyciśnięty ząbek czosnku).

Pamiętajmy, że potrawy smażone w głębokim tłuszczu, mimo tego, że są pyszne to nie wnoszą nic dogodnego do ludzkiego organizmu, a nadmiernie częste spożywanie może nam zaszkodzić. Żadne frytki nie podmienią pełnowartościowego obiadu, kiedy jednak niezwykle je uwielbiamy i nie możemy z nich zupełnie zredukować spożywajmy je z głową i bardzo rzadko.