Implanty zębów

Implanty dentystyczne są stosowane od 40 lat w stomatologii. Pierwsze implanty wszczepił prof. Branemark w 1965 roku. Był to przełom w leczeniu braków zębowych. Implanty to najczęściej tytanowe wszczepy w kształcie śruby wewnątrzkostnej na której mocuje się koronę lub opiera most porcelanowy. Jeśli stracileś jeden lub kilka zębów czas na wszczepienie implantów. Brak pojedynczego lub kilku zębów powoduje powstanie luki, która można uzupełnić tradycyjnymi technikami protetycznymi, ale wtedy trzeba liczyć sie z koniecznością oszlifowania sąsiednich zębów. Implanty umożliwiają wstawienie zęba bez tych przykrych konsekwencji. Za pomocą implantu można uzupełnić brak zęba nie naruszając przy tym uzębienia sąsiadującego. W ten sposób można odbudować pojedyncze oraz większe braki w uzębieniu. Możemy wykonać kilku punktową niezależna implantacje i na niej oprzeć pojedyncze brakujące zęby, lub stworzyć podparcie dla mostu. Nawet dwa implanty zapewniają dodatkowe umocowanie i fantastycznie stabilizują protezy całkowite.

Implanty wykonane są z tytanu który jest materiałem biozgodnym. Komórki kości zasiedlają jego powierzchnie i przyczepiają sie do niego za pomocą hemidesmosomow. Taki sam typ połączenia występuje pomiędzy osteocytami i kolagenem błony podstawnej. Oznacza to że komórki kości traktują tytan jak własny organizm. Dzięki trwałemu połączeniu implantów z kością zęby są mocne i stabilne.

Przebieg leczenia uzależniony jest od wybranego rozwiązania implantologicznego. Implant zrasta sie z kością około 3 miesiące w żuchwie a w przypadku szczęki około 6 miesięcy. Spowodowane jest to różnicą w budowie mikroskopijnej tkanki kostnej . żuchwa jest kością twardszą i dzięki temu łatwiej uzyskuje się stabilizację pierwotną implantów. Zarówno czas trwania jak i dokładny harmonogram wizyt lekarz może określić dopiero na pierwszej wizycie konsultacyjnej.Zabieg umieszczenia implantu wykonuje sie w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu jest on całkowicie bezbolesny. Pacjent zyskuje komfort użytkowanych rozwiązań protetycznych. Koszt leczenia jest jednorazowy i nie wymaga zmian przez bardzo długi czas najczęściej przez cale życie.

Leave a Comment