Ścieżka kariery absolwenta

Istnieje parę metod na zdobycie pracy. Można szukać zatrudnienia w publikacjach prasowych bądź internetowych, skontaktować się z atrakcyjnymi dla nas firmami lub posłużyć się znajomościami w interesującej nas specjalizacji. Niezależnie od metody szukania pracy, nim prawdopodobny chlebodawca zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną, czeka nas niejednokrotnie długie a także postępowanie rekrutacyjne, które zwykle rozpoczyna selekcja kandydatów na podstawie składanych dokumentów aplikacyjnych. Z reguły pracodawcy proszą zainteresowane osoby o wysłanie swojego życiorysu, czyli innymi słowy tzw. CV a także listu motywacyjnego. W związku z tym należy znaleźć nieco czasu na sporządzenie stosownych dokumentów aplikacyjnych. Choć być może zabrzmi to jak w reklamie, to jednak solidnie przygotowane CV, to połowa sukcesy, gdyż ułatwi przebrnięcie przez początkowy element rekrutacji.

Co należy wykazać w CV? Potencjalni chlebodawcy posądzają świeżo upieczonych absolwentów przede wszystkim o niedostatek czy też niewielką praktykę zawodową. Z reguły jest to dosyć dziwaczna sytuacja(zwłaszcza w przypadku absolwentów, którzy kończyli uczelnia w trybie dziennym), dlatego że jak mieli nabywać doświadczenie zawodowe, skoro większość czasu zajęło im zdobywanie wykształcenia. Nic więc nadzwyczajnego w tym, że na ten temat kursują już dowcipy, że zdarzają się groteskowe anonse z cyklu: chętnie przyjmę młodą osobę po studiach z 10-letnim stażem pracy. Co w związku z tym w takiej sytuacji wpisywać w części „doświadczenie zawodowe”? Przede wszystkim każde praktyki i staże, które niejednokrotnie są koniecznym składnikiem oraz wymogiem na studiach. Prócz miejsca i czasu odbywania stażu, warto zawrzeć w CV też dane dotyczącą zakresu obowiązków, które pełniliśmy w tym czasie. Być może brałeś udział w jakimś programie szkoleniowym – wskazane jest o tym również napisać. W tzw. historii zatrudnienia(której absolwentom z zasady brakuje), powinny pojawić się każde informacje związane z przejawem jakiejkolwiek działalności na poziomie uczelni i pozauczelnianej. Może to być zajęcie dorywcze, wolontariat, kursy oraz szkolenia (w tym kursy lingwistyczne, komputerowe, itp.),uczestnictwo w kole akademickim, czy stowarzyszeniu. W tym miejscu powinno się zjednać sobie chlebodawcę wykazać, że nie zważając na deficyt doświadczenia, to jednak usiłowaliśmy je pozyskać najlepiej jak tylko potrafiliśmy, zważywszy na okrojone możliwości czasowe oraz finansowe. Krocie wiadomości na temat w jaki sposób stworzyć aplikację oraz przykładowe CV odszukacie także w Internecie.

W aplikacji wskazane jest również, aby pochwalić się swoimi umiejętnościami. W zakresie obsługi komputera można rzec, iż w współczesnych czasach zdanie w CV dotyczące efektywnej obsługi komputera i dodatkowo bezwzrokowego pisania na klawiaturze nie zrobi większego wrażenia na pracodawcy, co innego znajomość specjalistycznych programów komputerowych (np. Correl). Pożądane byłoby też zaznaczyć znajomość języków obcych, ale trzeba pamiętać o tym, aby uważnie ocenić swoją komunikatywność w danym języku. Nieodzownym składnikiem rozmów kwalifikacyjnych jest coraz to nagminniej weryfikacja praktycznej znajomości wybranego języka obcego. Coraz to częściej szczególnie, gdy w przyszłej pracy wymagana jest znajomość języka obcego żąda się od pretendentów złożenia aplikacji w języku obcym (najczęściej angielskim). Dlatego też przygotowując tego typu aplikację wskazane jest ściągnięcie odpowiedniego szablon z Internetu, aby nauczyć się jak napisać CV po angielsku.