Kosmetologia podstawy

Epiderma jest biologicznie aktywną częścią skóry, i to oznacza, że permanentnie zachodzą w środku niego zjawiska tworzenia również odbudowy komórek.
To tylko epidermis odgrywa rolę w przenikaniu związków biologicznie czynnych, poziomie nawilżenia a także o jej wyglądzie.

To z reguły epidermis decyduje za przechodzenie substancji biologicznie czynnych, poziom nawilżenia tudzież o jej wyglądzie
Naskórek jest złożony spośród ułożonych warstw :
1.(stratum lucidum) Warstwy jasnej – dotyczy stóp oraz dłoni
2. (stratum corneum) Warstwy rogowej
3. (stratum spinosum) Warstwy kolczystej
4. (stratum granulosum) Warstwy ziarnistej
5. (stratum basale)Warstwy podstawnej

Z strukturalnego punktu widzenia epiderma występuje jako nabłonek wielowarstwowy płaski, o komórkach które ulegają stopniowemu procesowi keratynizacji. Na powiekach warstwa epidermy jest najmniejsza i stanowi ok. 0.5 mm, tudzież najgrubszy naskórek można znaleźć na podeszwach stóp jego warstwa stanowi z reguły ok. 1.5 mm.
Naskórek nie jest zdolny do samoistnego funkcjonowania bez pomocy dermis. To dermis jest jak gdyby matką która zabiega o prawidłowe zaopatrywanie epidermis. Kontakt dermis z epidermis jest możliwy dzięki łożysko, którą jest membrana bazalna.
Aby zadbać o skórę można przeprowadzać zabiegi kosmetyczne
Reasumując warstwa rogowa może zostać przedstawiona jak granica ułożony z pustaków – kornecyty, pomiędzy którymi występuje zaprawa tynkarska ( macierz zawierająca lipidy). Taka budowa chroni w podobny sposób jak mur z cegieł. Ochrania przed utratą płynów ze dermis jest to tak zwany – transepidermal water loss (TEWL) też działa zapobiegająco przeciwko wnikaniu związków z otaczającego świata. i na pewno znajdziemy specjalistów mogących udzielić zdecydowanie większej ilości dokładnych informacji. w tym celu jest możliwość również konwersować na forum. Wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarce kosmetologia forum i zapewne znajdziemy poprawne miejsce.
Gdybyśmy uzyskali wyobrażenie naszego naskórka jako fabryki to układające się kolejno warstwy dermis mogły by być określone jako poszczególne działy które są specjalistami w określonej produkcji
epidermis nie jest warstwą integralną, zbudowany jest spośród różnych komórek które połączone są ze sobą połączeniami międzykomórkowymi. Poszczególne wyspecjalizowane komórki tworzą rozdzielne warstwy, w których przebiegają rozmaite metaboliczne procesy.
Eksperymenty prowadzone na naskórku przez wielu badaczy, w tym w dużej mierze powiązanych z kosmetologia są w stanie określić go z stosunkowo znaczną precyzją. epiderma stanowi najistotniejszy fragment skóry.
Bardzo dużo informacji dla kosmetologów można odnaleźć na targach z branży.

Leave a Comment