Nagłośnienie

Każdy z nas lubi czasami posłuchać muzyki odrobinę głośniej ( oczywiście w granicach zdrowego rozsądku! W końcu trzeba też myśleć o sąsiadach 😉 ). Wtedy zamiast słuchawek musimy wykorzystać jakieś nagłośnienie. Na co zwrócić uwagę przy kompletowaniu nagłośnienia na domową imprezkę ? Warto też zastanowić się jak zorganizować potem sprzątanie.
Sposobem najprostszym i najczęściej używanym jest kupno kolumn komputerowych. Jest to jednak wariant dość „słaby”. Wystarczy co prawda dla kilku znajomych do posłuchania w pokoju o małych rozmiarach, ale imprezy z tego nie będzie. Producenci nagłośnienia komputerowego rzadko ( jeśli w ogóle ) fatygują się aby podać parametry techniczne kolumny i stąd powszechne przekonanie, że MOC=GŁOŚNOŚĆ a jest to tylko część prawdy.

Jeśli zatem zdecydujemy się kupić nagłośnienie estradowe warto wiedzieć co powinno nas ciekawić wśród parametrów kolumn. Na to jak głośno zagra nasz sprzęt muzyczny mają wpływa dwa parametry:

Moc – zależy tylko i wyłącznie od głośników jakie producent zamontował w kolumnie. Moc to parametr, który mówi nam o tym co się stanie z naszym nagłośnieniem jeśli podamy do niego tyle a tyle mocy . Można jeszcze wspomnieć o tym jaką moc podaje nam producent, wyróżniamy bowiem trzy rodzaje mocy :
RMS lub AES ( podawane w zależności od warunków pomiaru ) to moc, która jeśli będzie podawana do głośników wciąż na takim poziomie nie wyrządzi żadnych znaczących ubytków dla nagłośnienia.
muzyczna/programowa to moc dwa razy większa od mocy RMS/AES. Nie ma ona żadnych podstaw teoretycznych i jest jedynie wymysłem producentów. Często interpretuje się ją jako moc jaką powinien móc dostarczyć wzmacniacz do nagłośnienia aby można było zapewnić głośnikom optymalne warunki pracy. Wynik to z faktu iż muzyka ma cichsze i głośniejsze fragmenty i moc, który jest wpompowywana do głośników też ulega przez to zmianie. Jeśli zatem będzie ona zmieniała się między wartością ciągłej pracy bezpiecznej ( RMS/AES ) a mocą dwukrotnie wyższą nie powinna wyrządzić szkód.
moc szczytowa to moc, która podana do głośników w bardzo krótkim czasie nie powoduje ich zniszczenia. Jeśli jednak dostarczymy taki poziom mocy na stałe raczej nie zagramy nimi już więcej i będziemy musieli oddać nagłośnienie do serwisu.
Skuteczność(SPL) – zależy od rodzaju głośników i od konstrukcji obudowy kolumny. Jest to parametr, który mówi nam o tym jak dobrze głośniki radzą sobie z przetwarzaniem doprowadzonej mocy na „dźwięk”. Podawana jest w dB, które są miarą logarytmiczną. 3dB różnicy to dwukrotnie większe ciśnienie akustyczne wytworzone przez kolumnę – więc i dwukrotnie głośniejszy dźwięk.
Do profesjonalnego nagłośnienia nie wystarczą same kolumny ( zakładamy, że są to kolumny bez wbudowanego wzmacniacza czyli tzw. kolumny pasywne ). Potrzebny nam będzie jeszcze wzmacniacze estradowe. Aby dobrze dobrać wzmacniacz do nagłośnienia musimy znać impedancję wypadkową, która będzie obciążała każdy kanał. Wzmacniacze podają w zależności od obciążenia różną moc.

Powinniśmy starać się tak podłączyć kolumny do wzmacniacza aby na każdą kolumnę przypadała jej moc muzyczna/programowa. Kolumny możemy podpinać każdą do osobnego kanału lub po kilka na kanał łącząc je szeregowo. W przypadku podłączenia więcej niż jednej kolumny na kanał musimy albo potrafić policzyć impedancję wypadkową ( która nie jest sumą impedancji poszczególnych kolumn ) lub skorzystać z jednego z gotowych i dostępnych w internecie kalkulatorów.

Jak już mamy skompletowany zestaw wzmacniacz(e) + nagłośnienie, możemy spróbować podłączyć do wzmacniacza sygnał wyjściowy z komputera, odtwarzacza lub innego źródła dźwięku. Warto pamiętać o tym, że jeśli podamy zbyt wysoki poziom sygnału ( wyślemy sygnał za głośny – „przesterowany” ) ze źródła do wzmacniacza – uzyskamy kiepską jakość dźwięku.