Naleśniki na słono? Czemu nie?

Obecnie ludzie żyją pospiesznie, nie mając tym samym czasu na nic – tym bardziej na zdrowy posiłek. W związku z tym coraz częściej szukamy uniwersalnych rozwiązań na szybkie i zarazem proste potrawy. W tym przedziale znajdują się naleśniki.

Są to placki z mąki, smażone na patelni. Nie ma precyzyjnych wiadomości, gdzie i kiedy naleśniki wymyślono. Najprawdopodobniej już w starożytności ludzie delektowali się tym daniem. Zgodnie z włoskimi informacjami placki te wywodzą się z Florencji, skądże w XVI wieku Katarzyna Medycejska dostarczyła je do Francji. Jednak wzmianki te są nieudowodnione. Tak czy inaczej pewnym jest, że placki te podbiły cały świat rozpoczynając w Europie, a kończąc w Chinach czy wśród plemion afrykańskich.Dawniej naleśniki przygotowywano na liściach ułożonych nad paleniskiem lub na gorącym kamieniu, obecnie w cywilizacji stosuje się do tego specjalne patelnie o niewielkiej wysokości i konkretnej powłoce. Ich zrobienie jest banalne, a co istotniejsze, nie trzeba wiele czasu i dużych umiejętności kucharza. Do przygotowania naleśników potrzebujemy:

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1 szklanki mleka
  • 2 szklanki wody (może być mineralna gazowana – wtedy ciasto nabierze puszystości)
  • szczypta soli
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka oleju

Wyżej wymienione składniki mieszamy ze sobą za pomocą miksera lub trzepaczki, aż do uzyskania jednolitej, gładkiej masy. Teraz niedużą ilości wlewamy na rozgrzaną patelnie smażąc naleśniki z ich obu stron. I gotowe! Sporządzone placki trzeba oczywiście uzupełnić dodatkowym składnikiem. I w tym miejscu pojawia się wielofunkcyjny charakter naleśników, gdyż można je jeść zarówno na słodko jak i słono, ciepło i zimno. Wiele zależy od dodatku lub farszu, jaki użyjemy. Może to być serek twarogowy, dżem albo mięso mielone. Przepisów jest cała masa i to od nas zależy który wybierzemy.