Ogród

Szkółka drzew i krzewów zajmuje się rozmnażaniem roślin ogrodowych, które następnie sadzimy i siejemy w naszych ogródkach. Zakup w szkółce roślin daje nam gwarancję, że nabywamy dobre gatunki roślin raczej wolne od chorób i szkodników. Kupując małe drzewko zawsze istnieje niewielkie prawdopodobieństwo przywleczenia obcej bakterii czy innego intruza. Jest ono zdecydowanie mniejsze niż w przypadku, gdy przyniesiemy do domu dzikie pędy pożyczone od przyrody w lesie.
Należy wspomnieć, że zabieranie czegokolwiek z lasu jest niedozwolone. Chyba że mówimy o śmieciach. W szkółce znajdziemy rośliny na żywopłoty, płożące gatunki roślin okrywowych i inne równie ciekawe roślinki. W ogrodzie sadzimy zwykle duże drzewa i krzewy spełniające określoną rolę. Z jednej strony mogą służyć maskowaniu nieestetycznych elementów ogrodu (np. kompost), z drugiej zaś wprowadzać mogą klimat.

Prawdziwy ogród nie obejdzie się bez wody. Naturalne sadzawki czy oczka wodne świetnie sprawdzają się w ogrodach w stylu wiejskim. Modernistyczne rozwiązania obejmują prawdziwe fontanny i podświetlane kaskady, czy nawet wodne ściany. Początkującym ogrodnikom możemy polecić donice dzięki którym rośliny mogą krążyć w poszukiwaniu najlepszego miejsca i najlepszych warunków do rozrostu. Źle dobrane i posadzone rośliny trudno przesadzać w trakcie rozwoju. Donice mogą być duże, szerokie i zawierać kompozycje roślinne, lub wręcz przeciwnie, zawierać tylko pojedyncze sztuki.