Szukasz pracy?

Jeśli tak, to pozwól, że zapytam: czy robisz to tak jak inni, czy może czymś się wyróżniasz? Niniejszy artykuł będzie o tym, że warto się wyróżniać, zgodnie z zasadą „jeśli robisz tak jak wszyscy, masz tak jak wszyscy”. A „wszyscy” nie mają niestety najlepiej…

Jak szukają pracy „wszyscy”?

Zwykle zaczyna się od przygotowania CV. To na początek dobre. Mówimy o poszukiwaniu zatrudnienia za pomocą Sieci, dlatego drugim krokiem nie jest roznoszenie tych CV, tylko uruchomienie przeglądarki i poszukiwanie miejsc, w których można wysłać swój nowo przygotowany życiorys (w myśl zasady: im więcej wyślę, tym większa szansa na sukces).

Często pojawia się też pomysł, żeby szukać pracy w serwisach ogłoszeniowych. Sam pomysł nie jest zły (wszak jeśli chcemy się gdzieś zatrudnić, warto skorzystać z różnych sposobów poszukiwania), ale zwykle jego realizacja jest bardzo słaba.

Przyjrzyjmy się jak można sprawić, że nasze poszukiwania będą owocniejsze. Poprawimy kilka elementów takich poszukiwań – będziemy po prostu działali bardziej rozsądnie.

Zacznijmy od serwisów z ogłoszeniami. Niektóre z nich posiadają dział „Praca”, a inne przygotowane są dokładnie pod tą kategorię – można w nich umieścić tylko informację o poszukiwaniu pracy lub pracownika.

Jak umieścić dobre ogłoszenie w portalu?

Warto trzymać się kilku podstawowych zasad:

Formatujemy tekst – nie zostawiaj tekstu tak, żeby wyglądał jak w Notatniku. Wprowadź wyraźne akapity, listy wypunktowane, pogrubienia, nagłówki śródtekstowe. Takie ogłoszenie będzie wyglądało dużo lepiej i łatwiej wyróżni się na tle konkurencji.
Opisz siebie i swoje doświadczenie – niech ogłoszenie nie składa się z jednego lub dwóch zdań. Warto upodobnić je nieco do CV, w którym opisujemy skończone szkoły, doświadczenie zawodowe, odbyte kursy. Warto też wspomnieć, jaka praca Cię interesuje.
Dodajemy zdjęcia – niekoniecznie własne Szukasz pracy za pomocą internetu? Mogą być to po prostu obrazki zbieżne z branżą w jakiej chcesz pracować. Pamiętaj, że użyte przez Ciebie grafiki muszą być legalne i musisz mieć pozwolenie na publikowanie ich.
Jak widzisz, nie trzeba wiele, żeby wśród krótkich, słabo przygotowanych ogłoszeń „mam 30 lat, szukam pracy jako pracownik fizyczny” Twoje jawiło się jako przygotowane przez człowieka profesjonalnego i poważnie podchodzącego do tematu.

A co z wysyłaniem CV? Tu przydatna okaże się prosta porada: dowiedz się, jakie wymagania stawiają poszczególne firmy na danym stanowisku i dostosuj swój życiorys tak, żeby opisywać w nim tylko rzeczy interesujące Twojego potencjalnego pracodawcę. Oczywiście musisz pisać prawdę, ale tak „spersonalizowane” CV będzie dużo skuteczniejsze niż wysyłanie do wszystkich firm pliku z dokładnie taką samą treścią – wszak każda z tych firm szuka trochę kogoś innego.

Czy po przeczytaniu powyższego artykułu sądzisz, że poszukiwanie pracy za pomocą internetu nie jest aż takie skomplikowane? Okazuje się, że wystarczy działać z głową i mieć dużo lepsze rezultaty niż osoby, które działają bez zastanowienia.

Życzę Ci udanych poszukiwań. Wierzę w to, że Twoja wymarzona praca znajdzie się szybko.