Żagle

Polskie jeziora należą do najpiękniejszych w Europie – świadczy o tym rozwijające się żeglarstwo i z każdym rokiem większa liczba powstających przystani jachtowych. Żeglarstwo to wspaniały sport i aktywne spędzanie wolnego czasu.

Choć żeglarstwo nie jest tanie, zwiększające się zarobki pozwalają coraz większej grupie miłośników żagli korzystać z tej formy wypoczynku. Żeglarstwo to jednak nie tylko relaks – to również solidna porcja wiedzy z zakresu nawigacji, kartografii i matematyki. Zanim rozpocznie sie swoja wspaniałą przygodę i zanurzy w wodny świat, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami związanymi z żeglarstwem i nawigacja.

Do podstaw wiedzy potrzebnej na jachcie zaliczamy znajomość określania pozycji – służą do tego kompasy, mapy, locje, sekstanty i przybory nawigacyjne. W orientacji na wodzie pomogą nam rożnego rodzaju znaki nawigacyjne. Żeglarstwo należy do sportów dość niebezpiecznych – dlatego warto również zadbać o odpowiednie ubezpieczenia zdrowia, życia i sprzętu. Dobre przygotowanie edukacyjne jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa w żegludze.

Przed sezonem warto również solidnie sprawdzić swój sprzęt – a potem pozostaje nam cisza, łopot żagli i zapach gorących desek pokładu. Te wakacje będą gorące – do zobaczenia na szlaku!! Ahoj – stopy wody pod kilem!

Leave a Comment